Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Класически музиканти „превземат” Бродуей и Холивуд

Снимка: Архив
Ицхак Пърлман - американска звезда с израелски произход, цигулар, диригент и педагог. Роден на 31 август 1945 година в Тел Авив, в семейство на полски емигранти. На четиригодишна възраст се разболява от детски паралич, от който краката му остават трайно увредени, но почти като в приказките веднъж чува класическа музика по радиото и веднага се впечатлява от звука на цигулката. Оттам нататък пътят му е Музикалната академия в родния град, преместване в САЩ и обучение в „Джулиард скуул”. През 1963 започва звездната кариера на младия Пърлман - дебют в Карнеги Хол, на следващата година първа награда от престижния конкурс „Левентрит” и… устрем към световната слава. Заваляват предложения за концерти (включително и в Белия дом), турнета и участия в шоу-програми. До този момент Ицхак Пърлман е петкратен носител на „Грами” за изпълнение на класическа музика.

Флейтистът на ХХ век Жан-Пиер Рампал е роден на 7 януари 1922 година в Марсилия. Напуска ни на 78-годишна възраст на 20 май 2000 в Париж. След наградите му са: Офицер на изкуствата и изящните науки (1971), Кавалер от Ордена на Почетния легион (1996), Командор на Националния орден за заслуги, Наградата на президента на републиката и на Академията „Шарл Кро”. Учредител е на конкурс за млади флейтисти до 30-години и най-важното: благодарение на Рампал флейтата възстановява славата си на солов инструмент - нещо, което е било твърде типично за 18 век. Рампал е роден в семейството на флейтист в Марсилския симфоничен оркестър. Именно бащата е първият му учител, но, уви, непроницателен! Той не смята, че синът му има музикални способности и така Жан-Пиер започва да учи медицина. Когато е в трети курс на Медицинския университет, през 1943 година, немската окупационна войска го призовава на военна служба и тогава Рампал решава под чуждо име да замине за Париж. Постъпва в Консерваторията и след пет месеца я завършва с първа награда. През 50-те години той вече е звезда, а неговата визитна картичка е особеното романтично звучене на флейтата като солов инструмент.

Йо-Йо Ма
- американската звезда с китайски произход, царят на виолончелото! Композитор и педагог, роден на 7 октомври 1955 година в Париж; носител на киргизкия орден „Данакер” (2003) за огромния си принос в популяризацията на Пътя на коприната и за сближаването и взаимното обогатяване на националните култури. Има издадени над 75 албума, 15 от които с награди „Грами”. Притежава и наградата за изключителност на Международния център в Ню Йорк. Още на 7-годишна възраст Йо Йо Ма се появява по телевизията и свири под палката на Ленард Бърнстейн, тогава семейството вече се е преместило да живее в Ню Йорк, а малкият Ма 3 години вече свири на цигулка, виола и виолончело. Първият му дебют пред публика е на 5, на 15 е солист на Харвардския оркестър с Вариациите Рококо от Чайковски. По-нататък пътят му минава през Джулиърд скул, Колумбийския университет и Харвардския университет. Визитна картичка на Йо Йо Ма е изпълнителският му стил, в който  присъства равният, богат тон на воиолончелото, съчетан с невероятната виртуозност.
Понякога Ма е критикуван като “всеяден” заради еклектичния си репертоар, защото освен огромната си концертна и звукозаписна дейност в класическата музика, той се изявява и в популярните жанрове - свири джаз, традиционна китайска музика, аржентински танга на Пиацола, филмова музика, партнира на великия импровизатор Боби Макферин и т.н.

петък, 11 юни от 14.00 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15

Вечер с вокалното майсторство на Райна Кабаиванска

В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..

публикувано на 21.12.24 в 07:55

"Франческа да Римини", опера в четири действия от Рикардо Дзандонай

Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..

публикувано на 20.12.24 в 15:10

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25
Пол-Рони Ейнджъл

Рокендрол легендата Пол-Рони Ейнджъл за първи път в България

Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..

публикувано на 18.12.24 в 18:52