Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спонтанни реминисценции от фонда на предаването

Виртуозните перкусии на Трилок Гурту, прочут с изпълненията си на табла и уникален хибриден източно-западен комплект барабани, ще слушате в "Спонтанни инвенции".
Снимка: Архив

В началото (1997) имаше едно невероятно трио, холандско-швейцарско: една певица, един пианист, един перкусионист. Гретье Байма, Яспер фан’т Хоф, Пиер Фавр. Певицата наистина не знае граници – авангард, рок, джаз, етническа музика. Пиер Фавр е почти излишно да ви представяме – един от стълбовете на европейския фрий джаз, за когото е по-лесно да се каже с кого не е свирил. В последните години се интересува все повече от етнически ритми – африкански, бразилски, индийски… Яспер фан’т Хоф пък съчетава свирене на пиано и електронни клавишни. Не че и други не го правят, но той е сред най-успяващите. Трима музиканти между джаза, рока, авангарда, народната музика, реалното и съня, финеса и бруталността, земното и отвъдното.
Това непрекъснато преминаване от едно в друго като в транс продължаваме с други музиканти, не по-малко талантливи, търсещи, знаещи, можещи, водени отново от перкусионист. Трилок Гурту. От албума The Glimpse избрахме две парчета – Future Heat – „Жегата на бъдещето” с Трилок Гурту (ударни и глас), Гийта Бенет (глас), Ларс Даниелсон (бас), Джая Дева (акустична китара и глас), Анди Емлер (пиано) и Теодосий Спасов (кавал).
Накрая – един международен заговор. Оказва се, и ударните можели да заговорничат. Единият от заговорниците е същият – Трилок Гурту, годината е 1981, място на заговора – фестивалът „Джазбюне” в Берлин, останалите трима комплотаджии са Петер Гигер, Щефан Ланг и Том Никълас.

2 август, понеделник, 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42