Предаването е посветено на утрешния Световен ден на космонавтиката и 50-годишнината от полета на първия човек в Космоса.
Ще ви представим програмата „Космически предизвикателства 2011”, която продължава до края на май. Тя ще ви запознае с последните тенденции в развитието на космическите науки и технологии, с тяхното приложение в икономиката, както и ще ви срещне със световни специалисти от университети като Харвард, Оксфорд, Станфорд, от водещи космически организации като Европейската космическа агенция, Японската космическа програма и НАСА. Над 25 000 млади българи са се регистрирали да получават информация за първата у нас космическа образователна програма, а повече от 700 са посетили лекциите през миналата година.
В студиото ще разговаряме с Райчо Райчев и Христомир Тошев от Сдружение „Циолковски” - организатори на „Космически предизвикателства 2011”. От тях ще разберем повече за Европейската космическа програма, в която, за съжаление България не е член. Липсата на космическо образование в страната ни е причината младежите да се захванат с нелеката задача да проправят пътя в тази насока. Целта им е създаването на космическо образование у нас, а тази идея намира подкрепа засега само от СУ „Св. Климент Охридски” и от Института за космически и слънчево-земни изследвания, докато по света космическият сектор е един от основните в икономиката.
Какво са НЛО, какво се крие зад теорията на конспирацията, че Нийл Армстронг никога не е бил на Луната, и какво представлява НАСА - интервю с Кристофър Райли, британски писател, режисьор и продуцент на филми за астронавтика, космически полети и планетарни науки за БиБиСи и Discovery channel. Член на две астрологически мисии на НАСА, автор на филмите „В сянката на Луната”, „Когато напуснахме Земята - мисиите на НАСА”, „Космическа одисея - пътешествие към планетите”, „Утрешният свят”, „А като Андромеда” и други.
По-евтиният начин да се издигнем в Космоса - с балон - на 37 км над Земята - интервю с Хосе Мариано Кордиалес от Испания за проекта BLOON. (inbloon.com)
понеделник, 11 април от 21.30 часа
Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..
Ето краткият мой послеслов: Суетата не ме занимава. Само живият чувства любов. Там, отвъд, е безсмъртната слава. Свят от мрамор не сътворих. Не блести във живота ми подвиг… Само дето превърнах на стих всяка трепнала в мене обич.. – Откъс от стихотворението "Избор" на Георги Константинов Днес поетът Георги..
Представянето на сборника "Християнска публицистика" със статии и есета, писани от проф. Калин Янакиев в периода 2016 - 2023 г. се състоя по време на Панира на книгата с участието на Тони Николов и доц. д-р Мартин Осиковски, който каза: "Аз гледам на тази книга като на сериозна, задълбочена, автентична християнска критика. Мисля, че това е..
Днес, когато изпитваме все по-малко състрадание към каквото и да било, днес, когато естественият подбор поощрява дебелокожите, е трудно, почти непосилно, да не се запитаме как и защо се случи така, че оцеляването ни започна да минава през липсата на каквато и да е емпатия. По линия на тези въпроси, в едно плашещо познато общество, в което най-ценното..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир Желев. В навечерието на християнския празник Рождество Христово организираната с благословението на Негово Високопреосвещенство Западно-и Средноевропейски Митрополит Антоний изложба ще се открие утре в..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg