Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Неделя на Закхея за разкаянието, прошката и любовта

Срещата на Закхея с Иисус Христос
Снимка: Архив
● "Син Човечески дойде да потърси и спаси погиналото", в тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус Христос на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Никой от нас не идва в този свят добър или лош. Всички ние имаме възможност да подчиняваме живота си на доброто или на лошото в света. Понякога се оправдаваме с обстоятелствата и хората около нас, че ни принуждават да бъдем лоши. Но каква е истината? Разговор с Пламен Сивов, изпълнителен директор на фондация „Покров Богородичен”.
● Разговор с Видинския митрополит Дометиан за времето, в което действаше ДС и за личната отговорност.
● Кирил Котов, бивш водещ офицер от ДС, вербувал няколко от сегашните митрополити за Държавна сигурност, каза миналата неделя в телевизионно предаване, че службите са ги търсили с цел укрепване на християнството у нас, че държавата никога не е забранявала да се посещават църкви, че задача на свещенослужителите била да намерят подходящи младежи и да ги отведат да станат монаси. Как могат да бъдат коментирани тези неистини – разговор с Русенския митрополит Неофит.
● „Християнска поезия”: „Безмълвна нощ...” от Пейо Яворов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Младенова

Маргарита Младенова: Човек трябва да се опитва да вижда това, което чува

Ако се опитаме да върнем доверието си към думите като ги очистим от безбройните уговорки, които са поели, може би ще сложим поне малко ред в общуването си със света, нещата и хората… Това е рецептата или по-скоро надеждата, която уважаваната ни театрална режисьорка сподели със слушателите на предаването в рубриката със сериозно-шеговитото..

публикувано на 30.09.24 в 16:53

По следите на думата "мързел"

Доказано от практиката и от собствените ни наблюдения етимологизуването, т.е. изследването на произхода на думите, е от любимите изкушения за будния човешки ум. А най-хубавото в етимологическите главоблъсканици е, че почти никога не се знае предварително накъде ще кривне пътеката, по която думите са влезли в езика ни и удобно са се настанили във..

публикувано на 17.09.24 в 09:26

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15