Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хималаите – митология, космически гледки и усещане за вечност

Михаил Михов в Хималаите на 4 800 метра надморска височина, малко преди да започне изкачването на един от най-високите превали в трека - Торонг Ла (5514 м)
Снимка: личен архив
Колко образа има Непал? Според една от легендите, името идва от „не” (свещен) и „пал” (пещера) - свещената пещера. През Непал преминават шест климатични области. Една десета от площта на страната е разположена на 5 000 м надморска височина, с вечна зима, лед и стаяващо дъха усещане за вечност. Еверест, най-високият връх на Земята, (”Покривът на света”, „Богинята-майка”) е на границата с Китай. Осем от десетте най-високи върхове се намират в Непал.
Как едно момче, отраснало в Русе, на брега на Дунав, става планинар? Веднъж в училище се появява един планински водач – Петко Рашев…Той запалил мечтите на още много момчета по далечните пътища и красивите гледки.Като я има и маята на семейната среда, родители, които обичат природата, започнали да се редуват планини и маршрути.
„Поне веднъж в живота човек трябва да иде до Хималаите. Струва си” – казва Михаил Михов след две осъществени пътувания дотам. Първото – през 2008 г., в района на Еверест. Второто – в края на 2011 г., за обиколката на Анапурна. Любителите на силни изживявания наричат подобни приключения „трек”. Пеша, дни наред, се обикаля огромния масив на връх Анапурна и всички върхове наоколо.
Михаил Михов е дипломиран планински водач. Член е на Международната асоциация на планинските водачи УИМЛА. Освен в Хималаите, е бил в Алпите, Пиринеите, Карпатите. Обиколил е почти всички български планини.
След толкова опит ще ви каже, че знае защо мнозина не успяват да изкачат върхове, за които преди това уж усърдно са се готвили. Една от тайните е подценяването на аклиматизацията. В Хималаите това е като танц – има височини, които катериш по 400 метра на ден. И пак слизаш. Изглежда странно, но тялото трябва да свикне. Например, изкачването по долината на река Марсианги трае цели 10 дни. Едва тогава се тръгва към превала Торонг Ла (5514 м). После идва спускането към долината на река Кали Гандаки. Представете си гледката: вода между два осемхилядника – Анапурна и Даулагири! Реката формира най-дълбокият каньон в света, с уникален климат. В края на трека маршрутът преминава през джунгли, рододендронови гори и оризови плантации. Неочакваният Непал: наистина си струва да се види.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35