Какво се случи до момента на второто издание на Софийския фестивал на науката и онова, и което предстои в събота и неделя. Фестивалът се провежда между 9 и 13 май в софийския парк „Заимов”. Фестивалът на науката е мястото, където границата между култура и наука не съществува - експерименти на открито, семейни събития, научни шоупрограми с демонстрации и дегустации, научни кафенета и финал на конкурса за популярна наука „Лаборатория за слава Famelab”.
От астрономите Владимир Божинов и Никола Каравасилев ще научим дали идва краят на света в края на 2012, какво представлява мистериозната тъмна енегрия, а също и кога да очакваме извънземните да ни посетят. От физика Стефан Николов ще разберем как можем да решаваме сложни математически задачи с вода и сапун и каква е връзката на сапуна с основните единици на живота - клетките.
Ще ви разкажем и за най-голямата TEDx конференция, правена досега в България. Тя ще бъде на 12 май и за това с кои забележителни хора ще се срещнем там, ще ни разкаже Христо Алексиев, един от организаторите на TEDx София. TEDx конференции у нас се правят от 2010 година, а настоящата TEDx е с партньор Националният младежки форум. Иначе TED е световна платформа, създадена и развиваща се за идеите, които трябва да се разпространяват. Всичко започва през 1984 г. с първата конференция: „Технологии, забавление, дизайн” (TED – technology, entertainment, design), и оттогава TED конференциите събират по цял свят успешни предприемачи, учени и откриватели, изявени лидери и креативни мечататели с творческа нагласа.
петък, 11 май от 21.30 часа
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg