Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рицари и принцеси край Асеновата крепост

Програма на Средновековния панаир в Асеновград.
Снимка: Архив
Асеновград е на броени километри южно от Пловдив, но е много различен от него. Доста по-малък, компактен и тих: прилича на стражеви патрул, преди да тръгне в обход. Всъщност, векове наред Станимака, както е старото име на селището, изпълнявало ролята да брани пътя към Родопите и Беломорието. Крепостта, превърнала се в емблема на града, е издигната още по времето на траките. Сведения, записани в Устава при построяването на Бачковския манастир, свидетелстват, че крепостта притежавала своя армия и администрация. Отбранителното съоръжение е свидетел на хиляди набези и битки. Водят се сражения срещу византийци, османлии, кръстоносци… Крепостта е наречена на цар Иван Асен II, който през 1231 година предприема нейното укрепване.
Асеновград има и друга слава. Заради многото църкви, манастири и параклиси в района, е наречен Малкият Йерусалим. Борбеност, духовност и… много красота ще откриете в това място. „Кало” – хубост, оттам идва и обичаят „калиници”. По Еньовден момиченца се обличат в мини-булчини рокли. Така казват в този край – „булчини”, а не булчински. За да има право да се омъжи, като порасне, девойката трябва да е поне 3 пъти калиничка. Ритуалът се среща само тук. По своя смисъл, прилича на пролетно лазаруване, когато момичето излиза „в общество”, да видят околните каква красавица расте…
За първи път Асеновград посреща лятото на 2012 година със Средновековен панаир, с рицари, бойни техники от Средновековието, музика, кухня отпреди няколко века. В града на Асеновата крепост Еньовден идва и с шествието на малките принцеси – каленички, с фестивала на булчините рокли. И за да се почувствате в друго време, не забравяйте да оставите лаптопите и мобилните телефони в къщи, напомнят организаторите.
Още за празниците, можете да научите от разговора с Даниела Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35