Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Квартет „Баско” от Дания

Снимка: личен архив
Съчетанието е повече от привлекателно – фидел, акордеон и бузуки, или това са музикантите от датския квартет „Баско”. За себе си те твърдят, че черпят вдъхновение от четирите посоки на света. Енергични по природа и очарователно общителни, четиримата обикновено се обръщат към публиката с думите: „Хей, когато ние свирим няма да седите – ставайте, танцувайте и се веселете!”
Хал Парфит-Мъри е 31-годишен цигулар, завършил е музикалната академия „Карл Нилсен” и Университета в Ню Касъл. Когато не преподава фидел или композиция в Академията, той съчинява мелодии, в които вплита фолклорното наследство на целия свят. Преди да дойде в Дания, Хал израства в Австралия в шотландско-английско семейство. И затова за него е естествено, както дишането, да съчетава различни традиции. Цигуларят Андреас Тофьой е на 27 години, възпитаник е на музикалната академия „Карл Нилсен” и на колежа „Бъркли” в Бостън. Притежава огромен артистичен талант и прави всичко възможно с цигулката, за да привлече вниманието на публиката.
Лютнистът Але Кар е най-младият от всички – само на 22. Завършил е Кралската академия в Стокхолм. Той е артистично-гениалният мозък на групата. Израснал е из шведските гори, закърмен е от родителите си с любов към тролове, елфи и други приказни горски същества. На 4 годинки започва да свири на фидел, после го сменя с барабани, китара, контрабас, пиано, мандолина, банджо, азербайджанска флейта и накрая лютня.
Най-възрастният в квартета е акордеонистът Андерс Рингаард, също възпитаник на академията „Карл Нилсен”. Често на сцената той сменя акордеона с тромбон по елегантен начин и с лекотата на газела. В себе си съчетава две традиции – класическата и джазовата.

сряда, 4 юли, от 18.30 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виенската държавна опера с нов прочит на "Така правят всички жени" от Моцарт и Лоренцо да Понте

В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..

публикувано на 18.01.25 в 08:05

Антон Гудов – един от носителите на старинната песенна традиция

Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Happy Birthday, Mozart в зала "България"

Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..

публикувано на 15.01.25 в 09:29
Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Sofia Free Jazz с Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..

публикувано на 14.01.25 в 21:08

Премиера от Албена Петрович-Врачанска в 1 студио на БНР

Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..

публикувано на 14.01.25 в 16:50