Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стивън Исерлис – невероятен талант, неуморим мечтател

Неделният следобед ще започне с обработка на каталунската фолклорна мелодия “Песента на птиците” в изпълнение на виолончелиста Стивън Исерлис и Оркестъра на Шан-з-Елизе с диригент Филип Херевеге. Автор на тази версия е британската композиторка Сали Биймиш, която така е изразила дълбоката си почит към великия виолончелист Пабло Казалс. Ще предложим още няколко изпълнения на един от най-изтъкнатите съвременни наследници на Казалс – британеца с еврейски произход и руски корени Стивън Исерлис. Записите са от неговия рецитал, озаглавен "Руска утопия" и изнесен заедно с пианиста Денеш Варион на 5 септември миналата година в Брюксел в рамките на "Клара Фестивал" – знаменития фестивал, организиран от специализираната белгийска радиопрограма за класическа музика Радио Клара.
Стивън Исерлис е роден в Лондон през 1958 година и израства с музика от най-ранно детство. Дядо му – Юлиус Исерлис, е композитор от Одеса, който през 1938 година успява жив и здрав да напусне СССР и да се премести да живее във Великобритания. Бащата на Исерлис по професия е инженер-металург, но и страстен любител-цигулар, а майка му е пианистка. Сестрите му Анет и Рейчъл свирят на цигулка и виола. Малкият им брат започва да свири на виолончело на шестгодишна възраст, на 10 сменя преподавателката, а на 14 напуска училище и заминава за Шотландия, където учи в Международен център за виолончелисти. На изумените въпроси: "Ама как така напуснахте училище само на 14?", Исерлис спокойно отговаря: "Ами просто си взех дипломата за основно образование и си тръгнах. Никой не ме спря...".
Днес световноизвестният виолончелист с основно образование споделя, че се радва, че не е бил подложен на конвенционално обучение – нито в общообразователно, нито в музикално училище. „Сега жадно чета. Това обикновено е последното нещо, което правя преди заспиване и винаги чувството е, че запълвам празноти. Отне ми 18 месеца да преодолея Пруст...“
Исерлис е изключително популярен музикант, има и доста знаменити приятели и колеги, затова концертната му програма е доста натоварена. Заедно с това трябва сам да се грижи за дома си (съпругата му – флейтистка, е починала преди около две години от рак). Има и 21-годишен син и е поел всички задължения на самотния родител, въпреки, че „детето“ вече е пораснало.
Заедно с всичко това Стивън успява да съчинява... книги. Всеобщо мнение е, че притежава талант да пише за деца. През 2001 година излиза неговата „Защо Бетовен изхвърли яхнията“, а малко след това – "Защо Хендел махна перуката си". Автор е и на три музикални приказки: "Малката червена цигулчица и Голямото лошо виолончело“, „Златната щипка и трите виолончели“ (напомняща за Златокоска и трите мечки) и „Синдерчела“ – вариант на Синдерела (Пепеляшка), но с чело.
Исърлис е автор на текста, а музиката е на Ан Дъдли – носителка на Оскар за партитурата на знаменития британски филм "Време за мъже". Всъщност, всички приказки са съчинени специално за порасналия вече син на Исерлис – Гейбриъл, който вече е студент по кинорежисура в САЩ. Сега баща му се забавлява със собственоръчното изработване на две книги – тип самиздат, пълни със снимки и остроумни реплики. Едната е за негова малка кръщелница, другата – за 94-годишния му баща. Книжката, посветена на бащата, съдържа най-много картини и снимки на стара Русия и някои от музикантите й като цигуларя Нейтън Милщайн, който както и семейството на Исерлис, идва от прочутия град Одеса. До ден днешен Одеса е известна като музикалната „Мека" на Русия, дала на света някои от най-знаменитите пианисти, цигулари и виолончелисти. Изглежда, че Исерлис би трябвало да причислява себе си към знаменитата „руска школа". Той не се чувства точно така: "Но с цялото си съзнание зная, че съм евреин...". А най-големите му вдъхновения са Пабло Казалс и... Даниил Шафран.
В минутите, посветени на българския оперен театър, ще припомним великолепните певци Мария Бохачек и Тодор Костов – достойни партньори не само на сцената, а и в живота.

неделя, 2 септември, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00