Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венера Милоска

| обновено на 25.08.14 в 13:07 БНР Новини
1820 г. На егейския остров Милос е акостирал френски военен кораб. Екипажът се е пръснал из острова. Докато се разхожда по хълма, един от моряците, чува викове - от близката нива му маха човек. Морякът се приближава към него и вижда, че плугът на селянина е опрял в голям бял камък. Човекът има нужда от помощ. Двамата заедно разравят земята с ръце и постепенно под пръстите им се показва изключително красива мраморна статуя на жена. Горната част на тялото й е гола, а бедрата са покрити с плат, който сякаш всеки момент ще падне. Ръцете й са отчупени. Дясната придържа плата на бедрата, а лявата е протегната напред и държи ябълка…
Така е открита статуята на прочутата Афродита от Милос, известна повече с латинското си име Венера Милоска, изработена от скулптора Александър от Антиохия около 100 г.пр. Хр. Според учените, ябълката в отчупената й лява ръка може да означа две неща: че Афродита е била покровителка на острова, защото думата „милос” на гръцки означава „ябълка”, или че разказва легендата за златната ябълка, която богинята на раздора Ерис надписала „на най-хубавата” и подхвърлила на три други богини Хера, Атина и Афродита. Те на свой ред помолили троянския принц Парис да определи коя от тях да я вземе и той посочил Афродита. За благодарност, тя му дала Елена, съпругата на владетеля Агамемнон и така започнала Троянската война.
Още за Венера Милоска, както и за находките от Дългата могила край с. Караново  и за изумителните скални жилища край Сиракуза - в поредния епизод на „История на изкуството за деца”.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00