Ще ви предложим изпълнения на големия унгарски пианист Андраш Шиф от един великолепен рецитал, състоял се на фестивала в Шветцинген на 3 юни миналата година, около шест месеца след като Шиф излезе с декларация във вестник Washington Post срещу правителството на Унгария и Виктор Орбан и бе обявен за persona non grata в родината си.
Рециталът може да се определи като Вечер на Вариациите с програма: Клавирни вариации на Моцарт - 10 минути, Клавирни вариации на Менделсон - 12 минути, Клавирни вариации на Хайдн - 15 минути, Клавирни вариации на Шуман – 10 минути (всичко това без почивка!), а след малко – 33 вариации върху Валс от Антон Диабели опус 120 на Лудвиг ван Бетовен – 54 минути. Накрая – Бах. Само изреждането на творбите звучи невероятно. Свръхчовешко и свръхестествено. Физически невъзможно, а емоционално - изключително натоварващо. На практика звучи прекрасно...
Във връзка с 230-годишнината от рождението на Николо Паганини, която музикалният свят отбелязва на 27 октомври, предлагаме знаменитите вариации по прочута оперна тема на Росини, известни като „Вариации Мойсей”, в атрактивна версия за две виолончели и оркестър, представена от Пол Тортелие и Мод Мартен Тортелие с Английския камерен оркестър, дирижиран от Пол Тортелие. Записът е от 1974 година.
С проф. Герджиков решихме да разширим териториално границите на рубриката „Срещи, гласове, съдби” и тя да не бъде строго ограничена в рамките на българския оперен театър, затова тази неделя очаквайте изпълнения и коментари на тема „Един изумителен и легендарен глас”.
Гласът принадлежи на Рафаеле Атилио Амедео Скипа с прочутия прякор „Тито”, което на родния му италиански диалект означава „мъничък”. Тито Скипа е роден в град Лече в последните дни на 1888 година под невероятно щастливата звезда да се превърне в един от най-великите tenori di grazia на всички времена. Лиричен, не особено голям глас без невероятни и бляскави височини, но надарен с изключителен артистизъм – това е бил Тито Скипа.
Дори в най-ранните му записи още от 1913 година се чува безупречното му легато, както и необикновено богатата палитра от темброви нюанси, използвани с удивително майсторство. Този тенор е притежавал нещо, което изключително е липсвало на италианската опера както в началото на миналия век, така и до днес - и това е вълнуваща, съблазнителна и неустоима музикалност.
неделя, 28 октомври, от 14.00 часа
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg