Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творчески портрет на композитора Атанас Бояджиев

Снимка: личен архив
Известният български композитор Атанас Бояджиев завършва право в СУ „Св. Климент Охридски”, след което учи композиция при проф. Димитър Ненов. Първите си композиции написва за Кукления театър в София (1946), от 1948 сътрудничи на Българска кинематография. Работи в Естрадния театър на трудовата повинност. Главен секретар (1980-85) и председател на творческия фонд (1985-90) на СБК. Той е автор на: мюзикъли; естрадни песни и инструментални пиеси; детски песни, музика към театрални постановки и филми, към над 30 пиеси за куклен театър и др. Забавната му музика се откроява със своя национален облик в близостта до градския и селския фолклор („Гатанки ладанки”, „Еньовден”). В началото на 70-те активно сътрудничи с появилите се тогава млади вокално-инструментални групи като „Щурците” („Звън”, „Празник на цветята”, „Двете битничета”) и др. Песните му са многократно награждавани на фестивала „Златният Орфей”. Голяма популярност има песента „Лудо Младо” („От къде да взема сила”), т. Богомил Гудев, изп. Петър Чернев и Магда Панайотова (1970), изпълнявана и записвана от десетки певци, вокални и инструментални групи. Заедно с Петър Ступел е автор на музиката към едни от най-популярните телевизионни сериали през 60-те и 70-те: „На всеки километър”, „Капитан Петко войвода” и др. Музиката му е многократно награждавана с високи държавни и творчески отличия. През 2002 получава наградата на фондация „Йосиф Цанков” за цялостно творчество.
По публикацията работи: Здравко Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35