Република Кот д’Ивоар е някогашният оазис на мира в Западна Африка. Десетилетия наред е спокойна и политически стабилна страна в сравнение с другите наоколо, но след преврата през 1999 г. нещата се променят и вътрешните конфликти превръщат тази територия в арена на бойни действия. През 2002 г. започва гражданска война, която завършва с мирния договор от 4 март 2007 г. и днес Кот д’Ивоар постепенно се стабилизира.
За момента е на първо място по производство на какао в света. Заедно с него оттам пристигат и кафе, банани, памук, каучуково дърво, маслени палми, маниока. Най-големият град е Абиджан (бивша столица 1960-1983), наричан заради впечатляващата архитектура „африканският Париж”. Други интересни места са градовете Бенжервил и Жаквил, язовирът Косу, както и катедралата „Божията майка на мира” в столицата Ямусукро, претендираща за най-големия и висок християнски храм в света. И разбира се, прочутите в цял свят цветни маски и разнообразната култура на местните племена (над 60, всяко от които има свой собствен език). Все причини, които обясняват защо до края на 90-те години на миналия век Кот д’Ивоар е любимо място за туристите.
Музикалната култура на страната е изградена от различните стилове и жанрове на всяка етническа група. Често се среща вокалната полифония. Особено интересен е широко използваният музикален перкусионен инструмент, наречен токинг-дръм или в превод „говорещ барабан”, защото с него могат да се изпращат сигнали, а някои от най-добрите изпълнители могат да имитират произношението на думи от различните африкански диалекти. Най-типичен е за племето нзима и в полиритмични композиции. Популярни музикално-танцови жанрове в Кот д’Ивоар са зоблазо, зуглу и купе-декал.
сряда, 20 март от 18.30 часа
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..
Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg