Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божият дъжд на буквите

Снимка: Архив
Преди 1150 години светите Кирил и Методий пристъпват към осъществяването на една политическа и религиозна в основата си мисия, която по-късно на българска територия и оттам в останалия славянски свят поставя началото на нова християнска цивилизация, нова империя на духа и словесността. Тази година европейските народи честват 1150-ата годишнина от началото на Великоморавската мисия на светите равноапостоли, съпокровители на Европа. На тяхното дело посвещаваме съвместно предаване на програма „Христо Ботев” и Словашкото радио. В предаването участват проф. Елка Мирчева и проф. Марияна Цибранска от Института за български език, д-р Даниела Константинова от Великотърновския университет, д-р Вилиям Турчани – известен словашки поет и преводач, проф. Павол Жиго, директор на Института по езикознание „Людовит Щур”, Станислав Вало, доскоро посланик на Словашката република във Ватикана, проф. Татяна Щефаничова от университета „Коменски” в Братислава, д-р Андрей Шковиера от Словашката академия на науките. Въпросите задават Таня Куша и Венета Гаврилова.
По публикацията работи: Венета Гаврилова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19