Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”

| обновено на 26.05.15 в 11:35

Дълбоко врязаните в равнината каньони с меандрите на река Русенски Лом и нейните притоци - Черни, Малки и Бели Лом, са изключително красиви и ценни места с богато биоразнообразие. Каньони, пещери, крайречни тераси, характерни за Лудогорието горски екосистеми, растителен и животински генетичен фонд с редки видове. Те са под закрилата на закона в защитените територии резерват „Бели Лом” и природен парк „Русенски Лом”. Ломовете са характерни с отвесните си варовикови скали, които на места достигат височина 100 м. В множеството ниши и цепнатини обитават скалогнездящи птици - египетски лешояд, черен щъркел, бухал, белоопашат мишелов. Резерватът и паркът са райски кътове за още над 150 вида птици.
В резервата се срещат пет от общо шестте вида пеперуди от семейство Полумесеци - едни от най-красивите у нас. В ранна сутрин и късна вечер по речните тераси излизат на водопой благородни елени, сърни, лисици, чакали, вълци, диви свине. Срещат се още 35 вида прилепи, защитени растителни видове като снежно кокиче, пролетна циклама, битински синчец, ведрица, горска съсънка.
В природен парк „Русенски Лом” се намират два национални археологически резервата. Средновековният град Червен, един от най-значимите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Втората българска държава през XII-XIV век, а Ивановските скални църкви са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. 
В предаването участват експертът по биоразнообразие от природен парк „Русенски Лом” Георги Георгиев, историкът Валери Семов и екскурзоводът в средновековната крепост „Червен” Александър Христов.

25 май

По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05