С тържествена церемония пред паметника на капитан Бураго, който на 16-и януари 1878-а година прогонва турските войски и спасява Пловдив от разрушение, беше отбелязана 136-ата годишнина от Освобождението на града от Османско робство.
Да почетат делото на освободителите пред паметника на капитан Бураго дойдоха членове на Комитет "Родолюбие" и много ученици от пловдивски училища. Владимир Балчев от Държавния архив припомни, че Пловдив е щял да има съдбата на Плевен:
Решението е било да се започне продължителна обсада, но след това е променено. Пловдив е трябвало да бъде разрушен, а турците да се установят в началото на Родопите и там да се укрепят.
Тези планове се объркват от действията на капитан Бураго, който с 63-ма драгуни изненадващо преминава Марица и навлиза в Пловдив. Помага му въоръжена група българи - католици и гърци, сформирана да брани къщите от посегателствата на черкезите. Така турците, които мислят, че армията им е форсирала реката, се оттеглят и Освобождението е обявено.
Междувременно в Пловдивския исторически музей днес беше открита изложба с реликви от Руско-турската освободителна война. Експозицията представя оригинални гравюри, издания, снимки на български опълченци, колекция от наградни знаци и лични вещи на руски офицери.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg