Куба е с богата култура, която представлява смес от местни островитянски традиции и влияние от испанските колониалисти и африканските роби. Tанците и музиката са навсякъде в Куба. Без значение дали на плажа, в заведенията, на улицата или на полето, се пее и танцува салса, румба, мамбо, афроджаз и болеро.
Африканският фолклор е силно застъпен във всички стилове в музиката, характерни за тази карибска държава. За това говорят и многобройните ударни инструменти като конга, клаве, перкусии. Кубинската музика е невероятно световно богатство. Тя носи радост, любов и е най-доброто послание от островната страна към останалия свят.
През месец януари в поредицата „Един месец с музиката на Куба” ще ви срещна с най-популярните имена на кубинската музикална сцена.
Ще звучат избрани и емблематични оркестрации, пиеси и песни в изпълнение на „ЕнХе Ла Банда”, оркестър „Арагон”, оркестър „Лос Ван Ван”, Даниел Мартинес Изкердо, Лукресия, Марио Маито Ривера, Исаак Делгадо, Артуро Сандовал, Ла Лупе, Омара Портуондо, Тирсо Дуарте, Олга Гийот, оркестър „Чаранга Абанера”, Хуан де Маркос Гонзалез, формация „Иракере”, Глория Естефан и много други.
23 януари, от 11.00 часа
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg