Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един месец с музиката на Русия

„Музикална мрежа“ на 13 и 27 февруари от 11.00 часа

| обновено на 12.02.14 в 13:01 БНР Новини
Русия – древна държава, богата култура, безброй традиции и нрави.
В миналото й се преплитат епохи, бурни исторически събития и трансформации белязали световната история.
Когато стане дума за руското културно наследство човек занемява от възхищение – класическа музика, литература, изобразителни изкуства, философия, архитектура, балет, кино, наука – навсякъде руснаците са сред най-великите умове и творци.
В Русия живеят над 150 местни националности, чийто говорими езици са съвсем различни. Официалният обаче е руският, един от най-говорените славянски езици.
Интересен факт е, че на руски език се публикуват, над една четвърт от всички научни материали в света.
През февруари, в поредицата „Един месец с музиката на Русия“, ще ви запознаем с едни от най-популярните, съвременни имена в руската забавна музика. Те са достойни наследници на своите прадеди в музиката, но носещи духа на новия век, с всичките му технологични и модни направления.
Ще звучат групите „БеБиZ“, 5sta Family, Makhno Project, „Киевэлектро“, „Горячий Шоколад“, „Ранетки“, Dj Vini, както и соловите изпълнения на Дима Билан, Никки Джамал, Леонид Агутин, Лавика, Алёна Свиридова, Владимир Гришко, Алеся Спелова, Ани Лорак, Ерика, Тина Карол, Маша Распутина, Ирина Дубцова и много други.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53