Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София – столица на различни култури

За да обичаш един град и да станеш част от неговия живот и култура, не е необходимо да си роден в него, не е необходимо дори да говориш съвършено езика на страната и да имаш същия цвят на кожата. Създаваш ли нещо, работиш ли за добри каузи, ти вече си местен – така мисли Филип Лазаревски, софиянец, родом от Скопие и един от създателите и „двигателите” на „Културния център 20:19”, място за изява на млади артисти и среща на единомишленици. В клуба намира приятели и възможност за изява Ори Ролан Еме – имигрант от Кот д’Ивоар, адвокат по образование, който за малко повече от година сам учи български, провежда семинари по африканска култура и танци, помага на събратя по съдба преди същата тази съдба или Бог, в който той вярва, да го отпрати по други пътища в търсене на дом и достойно препитание. Вдъхновението на младия екип на „Културния център 20:19” е кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 година. Подкрепа обаче те намират не от градската администрация, а от едно сдружение, работещо за малцинствени и младежки програми в Нюкасъл. Разговаряме с Филип Лазаревски от „Културния център 20:19”, Мохамед Заман от сдружението „Опортюнити” и Кике Рубио – доброволец в него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28