Средно по 100 000 лева несъбрани вземания губи годишно всяка българска компания. Това сочи проучване на Асоциацията на агенциите, които събират фирмени дългове.
По-голямата част от българските компании вече проучват своите клиенти - интернет, с препоръки и дори по кредитни отчети. 80 на сто от фирмите подписват и двустранни договори, с които гарантират вземанията си. Въпреки това една трета от компаниите бавят плащанията още в първата седмица след падежа. Срока, който партньорите им дават, е двумесечен, но търпението стига и до седем месеца.
Има сектори - туризъм, транспорт, логистика, това са основно преобладаващите сфери, в които срещаме проблеми на компаниите при работата и с партньорите от Гърция, Италия и Румъния, посочва Светла Петрова, която е сред авторите на проучването.
Много често причина за забавяне на плащанията е пренебрегваният приоритет, каза и председателят на Асоциацията Райна Миткова.
Бизнесът има своите приоритети. Парите са винаги оскъден ресурс. Ако ние не показваме на клиентите си да взимаме своите пари, въобще няма да ни платят.
Най-добър е резултатът от намесата на колекторските фирми в първите месеци след възникването на просрочието, но заради лошия имидж и липсата на регламентация на този тип услуги те са рядко търсени от бизнеса.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg