Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиотеатърът представя „Дните на Ванга” – 3 май, от 15.30 часа

БНР Новини
Местността „Рупите” край Петрич е най-посещаваното място заради храма на пророчицата Ванга.
Снимка: БГНЕС

Авторката Невена Тошева (1922-2013) е една от най-ярките личности в българското документално кино. Филмите й са незабравими документи на времето. Сред най-значимите са „Толкова ли съм лош?” (1966), „Звеното” (1975), „Учители” (1978), „Пансионът” (1979), „Рак” (1983), „В ателието” (1984), „Кръстю Раковски – един обречен” (1991).
През седемдесетте години Невена Тошева заедно с психиатъра проф. д-р Никола Шипковенски създава „Феноменът” – филм за пророчицата Ванга. Поради спецификата на онези години над филма дълго тегне забрана за показване пред публика. Но филмът все пак има своята реализация, макар позакъсняла. Появява се и книгата „Автентично”, която съхранява и материал, който е останал извън лентата. А Българското национално радио пази отделно радиопроизведение, създадено от Невена Тошева през 1998 година – „Дните на Ванга”.
Предлагаме ви да чуете петте части на този забележителен документ, в който участва самата Ванга, нейни посетители, съседи, близки и далечни, хора, които са се докоснали до феномена й.
Свръхестественото винаги вълнува. Предизвиква спорове и страсти. Задава въпроси. Ванга е била различна и е носела нелекия кръст на своята друга съдба. Много хора са се опитвали да я разгадаят. Едва ли някой е успял да го стори докрай. Отричана и възвисявана, жълто сензационна или обявявана за светица, Ванга е била и просто човек – с човешките радости и огорчения. Можете да се докоснете до нея! Можете да я чуете!

Документалната поредица „Дните на Ванга” можете да слушате всяка събота през месец май от 15.30 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02