Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кати Берберян - музата на композиторите от средата на XX век

| обновено на 08.05.14 в 13:39
Снимка: cathyberberian.com
Фолклорните песни на Лучано Берио са създадени през 1964 г., въпреки че някои от тях са написани още през 1947 г., в студентските години на композитора. В предаването са включени изпълнения на великата Кати Берберян, на която е посветен цикълът, както и интерпретации на Ярд ван Нес, Бела Харди, Доун Ъпшоу, Моника Бачели, Кири Те Канава.
Цикълът съдържа аранжименти на фолклорни мелодии от различни страни - Шотландия, Армения, Сицилия, Генуа, Сардиния, Франция. Ще потърсим и автентичното звучене на някои от пиесите, за да оценим великолепната работа на Лучано и Кати.
В предаването са използвани интервюта с Лучано Берио и Кати Берберян.

Кати Берберян - родена на 4 юли 1925. Това е певицата, посветила се на интерпретацията на творбите на най-модерните композитори от миналия век - Джон Кейдж, Дариус Мийо, Силвано Бусоти, Анри Пусьор, Луис Андрисен, Курт Вайл, Ханс Вернер Хенце, като много от тях създават тези произведения специално за нея. Знакови са и изпълненията й на творби от Клаудио Монтеверди. Професионалният й дебют е в Неапол през 1950 на фестивал за съвременна музика, а в САЩ дебютира през 1960 на фестивала в Тенгълуд със Circles на Берио. Двамата сключват брак през 1950 г. и тя е негова муза, както по време на брака им, така и след неговия край през 1964 г. Последната му творба за нея е от 1972 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59