Софийският градски съд е наложил запор върху имуществото на Цветан Василев. Мажоритарният собственик на КТБ не може да се разпорежда със собствеността си заради обвинението към него за финансови злоупотреби в особено големи размери. Запорът е поискан от държавното обвинение съвместно с Комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество.
Като се позовава на множеството журналистически запитвания, пресцентърът на държавото обвинение съобщава, че от 28-и юли мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка се издирва във всички страни-членки на Интерпол. Молбата за обявяването му за международно издирване е подготвена със съдействието на българските представители в Евроджъст.
От съобщението става ясно, че миналия петък Софийският градски съд е уважил искане на прокуратурата и е наложил запор и възбрана на имуществото на банкера Цветан Василев, поудправителя на БНБ Цветан Гунев и останалите обвиняеми по аферата "КТБ".
Що се отнася до издирването на Василев, тъй като към датата на издаване на молбата за правна помощ са съществували данни, че той се намира в Австрия, то е започнало оттам. След като е получен отговор, че според справките, извършени в националната база данни на Австрия, Цветан Василев не е известен на австрийските власти, мажоритарният собственик на КТБ е пуснат за издирване в Шенгенската информационна система и в Интерпол.
На 1-ви август българските представители на прокуратурата в Евроджъст са уведомили българските власти, че делото срещу длъжностните лица от КТБ е заведено като казус в системата за управление на казуси на Евроджъст и ще бъде официално докладвано на пленарно заседание на колегията. Копие от материалите е изпратено и до Националното бюро на Австрия в Евроджъст. На 13-и август заместник на главния прокурор е изпратил за изпълнение предложението на наблюдаващия прокурор по делото "КТБ" Иван Гешев за обявяването на Цветан Василев за международно издирване и временното му задържане под стража, с оглед следваща екстрадиция в България от територията на всички държави-членки на Интерпол.
Съобщението за запора на имуществото на Цветан Василев беше изпратено от Комисията за конфискация с уточнението, че това е първият реален резултат от дейността на съвместния екип между Комисията и прокуратурата по казуса КТБ, който в рамките на две седмици е успял да установи всички имоти, превозни средства и дружествени дялове освен на банкера, и на подуправителя на БНБ Цветан Гунев и на част от обвиняемите по аферата. Софийският градски съд е забранил на Василев да се разпорежда с общо 36 позиции, дялове в търговски дружества, недвижими имоти и автомобили.
От Комисията за конфискация уточняват, че двата самолета, които са на разположение на Цветан Василев, не са обект на обезпечителни мерки, тъй като са притежание на търговско дружество, в което той и съпругата му имат мажоритарен дял. На всички проверявани лица е наложена забрана за разпореждане с недвижими имоти, автомобили и дружествени дялове. Наложените обезпечителни мерки не отменят законовото задължение на инспекторите до една година да направят проверка на доходите и разходите на всички десет лица, привлечени като обвиняеми по казуса "КТБ" и да поискат отнемане в полза на държавата на тяхното имущество, ако за последните десет години бъде установено, че разходите им надвишават приходите с над 250 000 лева, съобщават от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.
На фона на тези новини в отворено писмо до банкера клиенти на КТБ изразиха категоричната си подкрепа за действията му за оздравяване на поставената под специален надзор банка.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg