Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздвижение на Светия животворящ Кръст Господен - Кръстовден

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
На този ден (14 септември), Православната християнска църква отбелязва един от най-важните си и тържествени празници - въздвижение на Светия животворящ Кръст Господен превърнал се в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха след страданията и разпятието на спасителя. Олицетворение на жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството.
През 312 г. Константин Велики потеглил с войските си към Рим, за да спаси столицата от властта на тиранина Максентий. Силите на императора били по-малобройни и затова той поискал подкрепа от Бога. Привечер, когато слънцето залязвало, Константин видял на небето сияен кръст с надпис под него „С това ще победиш“. Вечерта сам Господ се явил в съня на императора и му заповядал да направи знаме, подобно на кръста, и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си. Така със силата на кръста Константин Велики успял да победи войските на тиранина и да влезе тържествено в Рим. Там той приел и християнството.
Изненадана от знамението императрицата - майка Елена, предприела пътуване до Ерусалим, за да открие Христовия кръст. На мястото - Голгота тя намерила езически храм и три кръста. Разпознала Христовия, когато доближила до него болно дете, което оздравяло на мига. Елена наредила кръстът да бъде издигнат отново, а езическият храм да бъде разрушен. Заради това ново издигане на светинята празникът  се нарича „Въздвижение на честния кръст“.
В народната традиция празникът се нарича Кръстовден не само заради „честния кръст“, но и защото се вярва, че тогава „денят и нощта се кръстосват“, което ще рече, че стават равни по времетраене.
На този ден настъпва есенният сезон - времето се застудява, водите на морето и реките изстиват. Мъжете трябва да пазят кръста си от измръзване, а жените кръстосват, зариват, загърлят цветята в градината. Както на Симеонов ден, така и на Кръстовден, в някои райони се поставя началото на есенната оран и сеитба, а другаде пък наричат празника „Гроздоберник“, защото се дава начало на брането на грозде и правенето на вино.
На много места се организират общоселски сборове. Колят се курбани, устройват се тържествени трапези, придружени с песни и танци.
В Тракия – Казанлък, Пазарджик, Пловдив се организират подобия на кукерски игри наричани джамал или камила. Вместо цар както при кукерите се прави камила и група маскирани младежи минават от къща на къща, като във всеки двор камилата скача лудо и накрая ляга на земята уморена. Стопанката я плиска с вода, поръсва я с жито или царевица и чак тогава животното се изправя. Камиларите „бръснат“ с дървени сабии стопанина, „удрят“ с тояги членовете на семейството, „прескачат“ момите, момците, децата, за да са здрави и силни. Домакините черпят с топла пита. Всички камилари се събират на обща трапеза, която въпреки поста позволява яденето на кокошка, баница и тиква, а тържеството завършва с къпане на участниците.
Именници на този ден са: Кръстю, Кръстьо, Кръстенa, Кристина, Кръстина, Кънчо, Ставри.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соловият проект на Иван Иванов - Awaho започва с първи сингъл и видео

Иван Иванов - Awaho е композитор, музикант и певец, добре познат от българската клубна сцена с участието си в групите Awake и Casual Threesome. Помним го и като финалист в осмото издание на телевизионния формат "Гласът на България", гледали сме го преди години в главната роля в мюзикъла "Исус Христос - суперзвезда" в Националния музикален театър.

публикувано на 25.02.25 в 08:32

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50