След като коментира, че прокуратурата не бива да говори така и че клиентът му не иска закон за себе си, адвокат Константин Симеонов обясни, че той просто се ползва едно свое процесуално право, което му трябвало, за да може да се върне в България, но без белезници. Симеонов призна,че е водил разговори с прокуратурата сама да промени мярката за неотклонение на Цветан Василев, който, като издирван от Интерпол, дори не можел да се предаде сам:
Той е готов да дойде, но да не бъде задържан.
Константин Симеонов, който разказа,че се виждал с Василев в Сърбия, когато е бил упълномощен да поеме случая, обясни, че клиентът се страхува за живота си и затова още на 23 юни е поискал защита от главния прокурор, но отговор нямало.
Атакуването на прокурорското разпореждане Василев да бъде арестуван се основава на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека, според който всеки задържан може да поиска от съд да се произнесе по законността на искането. Практика в България по този текст има от години, но тя е за случаи на осъществен арест, какъвто не е този с Цветан Василев. Банкерът е обвинен задочно за източването на КТБ. Именно въз основа на това обвинение българската прокуратура поиска той да бъде обявен за издирване в близо 180-те страни, членки на Интерпол, и когато и където бъде открит да бъде задържан и да премине през съдебна процедура за екстрадирането му в България. Именно с това искане защитата на Цветан Василев обяснява незавръщането му в България и твърди, че ако искането за арест бъде отменено, той ще си дойде, за да даде показания по делото КТБ и да работи за оздравяването на банката.
Няма нито едно основание, което да налага и до момента КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. Загубата в случай на несъстоятелност и за държавата – пряка и косвена, да не говорим за клиентите, вложителите, ще бъде несъизмеримо по-голяма, отколкото..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg