Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма заплаха от кибератаки за българската банкова система

компютър интернет клавиатура\r\nЗащо блогърите стават все по-влиятелни в обществото
Снимка: БГНЕС

Няма заплаха от кибератаки за българската банкова система, увери председателят на Държавната Агенция за Национална Сигурност Владимир Писанчев на форум, посветен на киберпрестъпността. 244 сериозни атаки в българското интернет пространство са засечени само за първите 7 месеца на тази година - показват данните на министерството на информационните технологии.

Заплахата от вируси в компютрите ни, илюстрира заместник министър Камен Спасов:

През тази година  "Троянецът" засегна 54 държавни и общински администрации, пет университета, девет банки, ЧЕЗ, НЕК, Е.ОН, БТК и голям брой интернет доставчици.

Няма риск от кибератаки срещу българските банки, коментира шефът на ДАНС Владимир Писанчев:

Не виждаме в момента кардинална заплаха за банковата система от гледна точка на киберсигурността.

Според военния министър Велизар Шаламанов обаче България се движи назад в технологиите и затова правителството ще назначи национален координатор по киберсигурността:

Защо нещо, което отнема три, четири месеца в НАТО, отнема три години в България в сфера, в която технологиите се сменят всеки четири месеца, а пък сложността на кибератаките нараства всеки ден? Един отговор може да е, че просто интересът е към по-развитите страни. За мен отговорът е, че не се регистрират тези атаки.

Владимир Писанчев потвърди, че атаките срещу българската мрежа ще се увеличават:

Предполагаме, че ще нарастват киберпрестъпленията, тъй като все повече разплащателни услуги минават през киберпространството. Агенцията от няколко години се опита да създаде орган по киберпрестъпност и в момента се създава поредната работна група да създаде такъв единен орган.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.