В Пловдив започва реставрирането на Голямата епископска базилика в центъра на града. Археологическият паметник от 4-6 век е известен с богатите си и красиви подови мозайки. От години теренът е ограден и недостъпен за посетители.
Близо 5 милиона лева ще инвестира в реставрацията на археологическия комплекс Фондация "Америка за България". Преди това Община Пловдив е закупила целия терен от частния му собственик за близо половин милион лева. Кметът на Пловдив Иван Тотев и представители на фондацията обявиха това точно една година, след като бяха възстановени мозайките в Малката базилика, която отвори врати за посетители през месец май.
Новият проект ще се изпълни в рамките на 3 години. Очаква се реалните дейности да започнат още през ноември.
Вероятно при бъдещите разкопки ще се разкрият поне още 200-300 квадратни метра от терена и така на практика ще бъдат експонирани приблизително 2 декара мозайки. Ангажимент на общината ще е да инвестира в изграждането на паркинг за туристически автобуси и в повдигнати пешеходни пътеки. Ще е необходима също нова организация на движението. Ще се мести и подземната инфраструктура. Според концепцията за епископската базилика се предвижда изграждането на двуетажно защитно покритие, като покривът на сградата ще се ползва като място за културни събития.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg