Деветият конкурс за съвременна хореография върху българска музика на името на Маргарита Арнаудова беше и втори с международно участие. На 5 ноември – датата, на която преди 20 години голямата наша хореографка си отиде от този свят толкова безвреме, в Музикалния театър се събра международно жури, водено от акад. Калина Богоева и много ентусиазирана публика, жадна да види как младите хореографи от България, Великобритания и Израел интерпретират музика на български автори. Сред избраните попаднаха Добринка Табакова, Георги Арнаудов и Петър Дундаков, които бяха сред гостите на конкурса.
Пет бяха допуснатите до финала постановки: на Галина Сребрева и Филип Миланов от България, Ноа Атар и Лиат Магнези от Израел и Антъни Мидълтън от Обединеното кралство. Петимата участници бяха различни в идеите и визията си за съвременно третиране на движенията. Беше любопитно да се види как двамата мъже – състезатели, които си бяха избрали едно и също музикално произведение, го разработваха от съвсем различна гледна точка.
Победител с голяма преднина, не само гласувана от журито, но и от публиката, стана Филип Миланов и неговата хореография, наречена Exit по Концерт за виолончело и оркестър от Добринка Табакова.
На 12 ноември от 19 часа в НМТ "Стефан Македонски" публиката отново ще има възможност да види хореографиите, участвали в конкурса тази година.
Чуйте в звуковия файл какво споделиха Добринка Табакова и Филип Миланов след връчването на наградата "Маргарита Арнаудова".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg