Витоша е планина, в която обичайно се практикува пешеходния туризъм. Практикуват се обаче и доста екстремни спортове. Повече от 15 години колоездачи показват на какво са способни в дисциплината „даун хил“, т.е. скоростното спускане по стръмнини в пресечена местност. Доскоро специално обособен маршрут, а и веломаршрути като цяло нямаше. По проект с европейско финансиране се изградиха 12 трасета за 3 дисциплини от планинското колоездене. Просеката на Драгалевския лифт, която обичайно се използва за спускане с колела, вече е маркирана и определена за това, поясни Сава Попсавов, главен експерт от отдел „Туризъм“ на дирекцията на Природен парк „Витоша“.
Веломаршрутите за „крос кънтри“ са разположени от югозападната част на Витоша - в близост до населените места Чуйпетлово, Боснек и Ярлово. Те са предимно кръгови, за да са по-атрактивни за велосипедистите. В природния парк има и специално изградени шест конни пътеки, като една от най-дългите е тази от “Тихия кът“ до село Владая. На места тя се припокрива с велосипеден маршрут, но ако следвате маркировката, не би следвало да сте изложени на риск. А и като цяло повечето ездачи са част от организираните обиколки, тръгващи от конните бази, разположени в подножието на Витоша. Маршрутът от „Тихия кът“ до Владая е всъщност единственият от северната част на планината, разказа още Сава Попсавов. По направлението на конните маршрути могат да се видят информационни табла, които са за улеснение на ездачите, допълни той.
В скоро време на информационните табла ще бъде поставен и QR код, който при сканиране от мобилните устройства ще препраща към сайта на Природния парк Витоша, за да се покажат и останалите трасета за конен, както и велосипеден спорт.
Чуйте още в репортажа на Златина Йовкова за велосипедните и конните маршрути на Витоша.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg