Освен промяна в структурата на Висшия съдебен съвет, от прокуратурата предлагат аналогична и в Инспектората, където да има група за проверка на съдилищата, на прокурорите и на следствието. Специален дисциплинарен съд за магистратите, децентрализация на държавното управление и плавно кариерно израстване – са други идеи, които прокурорите слагат на масата за дебати.
От държавното обвинение предлагат да отпадне изцяло текстът, който описва прокуратурата като единна и централизирана, както и че всички прокурори и следователи са подчинени лично на главния прокурор. Предложението е да се запише, че прокуратурата е единна, с което, от една страна, се постига сериозна децентрализация, която ще повиши отговорността на административните ръководители, но от друга, ще създаде допълнителни гаранции за независимостта на всеки прокурор и обвинител. Предлага се и по-засилен контрол над работата на обвинител номер едно, публична процедура за изслушване на главния прокурор от Висшия съдебен съвет и НС и възможност за задаване на писмени въпроси от граждани, институции и неправителствени организации.
Предложенията са придружени с проект за конкретни промени в Закона за съдебната власт. Становището на Прокуратурата можете да видите тук.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg