Властите в Мадрид са успели за около 15 години да премахнат 110 поселения с незаконни постройки в града, като сега са останали да съществуват само 3-4 от тях - и то сравнително малки.
Преди да пристъпят към разчистването на гетата, местните власти в Мадрид са работили със семействата, като са им разяснили подробно плановете си. Главното е това, че на хората са осигурявани жилища, които не са в изолирани квартали. Общината в Мадрид е закупувала социални жилища в райони, където социално слабите и хората от уязвими групи не са мнозинство. Новите апартаменти са предоставяни на семействата от незаконните махали, ако отговарят на определени условия - например да нямат друго жилище, да имат определен праг на доходите и др.
Към момента по програмата Мадрид вече разполага с около 2 500 апартамента. Средствата за придобиването им са дошли от държавния и общинския бюджет и от Европейския фонд за регионално развитие. Приходите за общината пък идват от наемите на тези жилища.
Най-голямото премахнато гето е било населявано от 500 семейства, от които 236 са имали право на жилищно настаняване в общински апартамент.
Преди дни от Мадрид се завърна директорът на Дирекция „Социални дейности“ в Столичната община Мина Владимирова, която гостува в сутрешния блок на Радио София. Повече за впечатленията от испанския модел и мнението ѝ за това, каква част от него може да бъде полезна за българската столица, чуйте в разговора в студиото.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg