Петър Увалиев - главно действащо лице в документалната поредица „Радиото” - твърди, че радиото е най-големият цивилизационен елемент. Също – и че чрез радиото светът става като махала за човека.
Радиото наистина може да цивилизова. Мощта му е огромна и като всяка сила, то е добро, ако се използва добре и за добро.
Имало е време, когато не е имало радио. Имало е време, когато радиото е било почти всичко за хората. Имало е време, когато се е считало за недостижим лукс. Имало е време, когато се е слушало нелегално. Има време, и то е сега, когато радиото е част от огромна информационна система.
Документалната поредица „Радиото” е създадена преди почти четири години и сега Радиотеатърът я предлага отново на вашето внимание.
Освен стойността й на исторически преглед, на архив (записани са над 140 различни гласа на хора, свързани с Българското национално радио), на емоционални разтърсвания от човешки съдби, отдали живота си на радиото, на философска стойност, тъй като се опитва да обхване в цялост феномена на радиото, в сегашното излъчване на „Радиото” има и празничен момент, който разбира се, е свързан с 80-годишнината на Българското национално радио.
Документалната поредица „Радиото” проследява радиото от създаването му до днес и се състои от 17 епизода, които ще излъчваме всяка събота от 6 декември нататък, от 15.30 часа.
Авторите - Даниела Манолова, Теодор Иванов, Николета Атанасова, Любомира Константинова, Светлана Димитрова - не са поставили точка.
Поредицата е отворена. Могат да бъдат създадени още епизоди, защото темата е необятна.
Тази събота ви предлагаме „Феноменът” - първа част от документалния сериал „Радиото”.
6 декември от 15.30 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg