Радиотеатърът съхранява във фонда си едно от паметните представления на големия български режисьор Леон Даниел – „Напразните усилия на любовта” от Уилям Шекспир. Спектакълът е на театър „Българска армия”, от 1978 година.
Тогава представленията се играеха дълги години на препълнени салони. Тогава театърът миришеше на театър – тази толкова специфична и омагьосваща миризма, която не може да се сбърка с нищо друго и която щом веднъж вдишаш, сякаш я попиваш и остава завинаги в тебе.
Тогава Леон Даниел беше млад и в разгара на таланта си.
Тогава Кирил Дончев написа музиката за спектакъла.
Тогава в „Напразните усилия на любовта” участваха: Наум Шопов, Стефан Данаилов, Йосиф Сърчаджиев, Илия Добрев, Меглена Караламбова, Елена Райнова, Невена Симеонова, Виолета Донева, Асен Ангелов, Евстати Стратев, Лора Захова, Петър Димов, Марко Мангачев.
Тогава Театър „Българска армия” се наричаше Театър на народната армия и беше един най-мощните театри, които определяха естетическите направления, с една от най-талантливите актьорски трупи.
Тогава в театъра не се допускаха естетически компромиси с цел продажба на билети. Нямаше евтини гегове и глуповати смешки по сцените. Всъщност тогава се ходеше на театър на „Търси се!”. Пред билетните каси имаше много хора, които питаха: „Да имате повече билети?”
Тогава по сцените имаше съзвездия от колосални таланти, а в салоните – жадна за смислено и дълбоко изкуство публика.
Тогава творците на Театъра бяха негови служители и имаха една мисия – да изгорят в това изкуство.
Тогава аз бях ученичка и гледах много пъти със затаен дъх този спектакъл. Той ме зарази завинаги с болестта „Театър” и в голяма степен определи посоката в живота ми.
И ако всичко, което току-що прочетохте, ви звучи носталгично, просто изслушайте „Напразните усилия на любовта” в последния ранен следобед на 2014 година. Предлагаме ви го с поклон пред всички участници в него!
Приятно слушане!
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg