Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частен фонд или НОИ – къде да се осигуряваме за втора пенсия

Предложението на ГЕРБ – родените след 1959 г. да правят избор за това дали вноските им за допълнително задължително пенсионно осигуряване да отиват в частно пенсионносигурително дружество или в общественото осигуряване, взриви обществото. Последваха и продължават ожесточени спорове между политици, експерти и синдикалисти. Въпреки признанията, че дебатът престои беше решено, започващите работа за първи път през тази година – да посочват изрично къде да се осигуряват.

Какво да правим с парите си за втора пенсия и как да изберем универсален пенсионен фонд? Каква е тяхната реална доходност и наистина ли таксите за управление и инфлацията „изяждат” парите в личните ни партиди? – това са част от въпросите, на които отговори в „Нашият ден – практично” Никола Абаджиев, председател на асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. Той коментира също и необходимостта от изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване в частите му за допълнително задължително и допълнително доброволно пенсионно осигуряване, които „отлежават” вече 5-а година и биха решили реални проблеми – въвеждането на мултифондовете в първия и втория стълб; разширяване възможностите за инвестиции на пенсионните фондове в икономиката, националните и регионалните инфраструктурни проекти; липсата на адекватни данъчни облекчения при допълнителното осигуряване; оптимизиране на таксите и гаранционните механизми за осигурителните вноски.
Как да вземем най-доброто решение лично за нас и кои са реалните реформи, които биха могли да „спасят” системата? – слушаме Никола Абаджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15