„Най-голямото завоевание на медицината е възможността да се предпазим от заразни болести, които в миналото, преди масовите имунизации, са били бич на човечеството. Смятам, че тук няма място за диалог“. Това каза проф. д-р Майда Тихолова, национален консултант по инфекциозни болести в „Нашият ден - практично“. Според нея привържениците за свободен избор при имунизациите трябва да си припомнят някои факти от недалечната история. Тя е категорична, че отпадането на задължителния характер на ваксините от имунизационния календар у нас, ще доведе рязко до ниско имунизационно покритие, особено при децата и тогава отново ще се сблъскаме с трагичните последици от „забравени“ заразни болести. „Защото това е въпрос и на гражданско общество - доколко ние, предпазваме себе си и останалите“ - добави тя и посочи като пример областта Венето, в Италия, където след като ваксината за дифтерия, тетанус, коклюш и детски паралич престава да бъде задължителна през 2010 г., броят на имунизираните намалява само с 2%.
„Ако вие не имунизирате вашето дете, поставяте в огромен риск моето дете. Винаги има един минимален брой хора, които не отговарят с достатъчно напрегнат имунитет и не са предпазени от имунизацията срещу заболяване. И тогава, вашето дете, което може да бъде само носител, може да зарази и разболее моето дете“, така проф. Тихолова поясни социалната значимост на имунизациите и съобщи, че предвид миграцията на огромни маси по целия свят и натрупването на огромен контингент неваксинирани, във връзка с недоверието към ваксините, можем да очакваме на местна почва да се възвърнат тежки заболявания. „В момента в моята клиника лежат две момчета на 17 г., които са в спортно училище и боледуват от коклюш. Това означава, че те не са били ваксинирани“, посочи тя.
Според проф. Тихолова не всяко едно събитие увреждащо здравето, което съвпада с извършването на ваксина, може да се свърже с ваксината. Необходимо е, при всеки конкретен случай на усложнение да се търси и конкретна връзка и тя да се докаже. Тя припомни и противопоказанията за поставянето на ваксина- остро заболяване протичащо с фебрилитет или с други симптоми на инфекциозна болест; автоимунно заболяване, или имунодефицитно състояние. Проф. Тихолова потвърди възможността за странични действия при ваксинация, които се делят в три категории, съобразно тежестта на протичане, но припомни, че митовете за тяхната „вреда“ нямат научно потвърждение. „Усложнения са под 1% и са леки в по-голямата си част- висока температура, общо неразположение, хрема. Не можем да сравняваме ползата и вредата от ваксините“.
Проф. Тихолова напомни, че детската смъртност във възрастовата група от 0 до5 години, в световен мащаб, преди 20 г. е била 17-18 милиона годишно. Днес тя е между 6 и 7 милиона, като половината от причините за смърт са ваксинопредотвратими заболявания.
„Като родители сме задължени да отстояваме и търсим правата на децата си. Едно от тях е да бъдат предпазени от инфекциозни болести. Това може да стане ефективно- единствено по пътя на имунизацията. Не мога да си представя правата на родителите и техните деца да се противопоставят“, заяви проф. Тихолова. Тя посочи конкретни данни, във връзка с основните страхове, описвани като потенциален риск при поставянето на ваксини и отговори на слушателски въпроси.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg