Разделянето на здравните грижи в три пакета ще бъде трудно, каза за "Хоризонт" проф. Петко Салчев, бивш заместник-министър на здравеопазването в правителството на НДСВ. Според него клиничните пътеки трябва да бъдат преработени. Предложението на здравния министър за реформа в здравната система включва обособяване на основен пакет за здравни грижи, в който влизат най-масовите заболявания. Допълнителният пакет включва останалите болести, а пакетът за спешни случаи ще може да се ползва от всеки български гражданин, независимо от това дали е здравноосигурен.
По думите на проф. Петко Салчев, който в момента оглавява дирекция „Класификационни системи” в Националния център по обществено здраве и анализи, преговорите какво да включват основният и допълнителният пакет ще са трудни:
Самото разделяне на пакети ще бъде много трудно, тъй като изключването от основния пакет на дадени заболявания, прехвърлянето им към другия пакет, би довело до много въпроси както на специалисти, така и на обществеността защо точно това, защо точно онова. При един внимателен анализ и много разяснителна работа би могло да се постигне едно оптимално развитие на нещата.
Трябва да се прецизира точно кои диганози и заболявания ще се включат в двата пакета, каза още проф.Салчев:
Клиничната пътека е само едно заглавие, публикувано в наредба номер 40, която описва кръг от заболявания без да уточнява точно кои, защо и как ще се лекуват. Именно това се цели, според мен, от Министерство на здравеопазването да бъде прецизирано това нещо при написването на клиничните пътеки и изваждането на част от нещата, които не са свързани с типичното лечение в допълнителния пакет.
Заболявания като инфекциозните заболявания, онкологичните, трябва задължително да останат в основния пакет. Спешният пакет трябва да опише критериите - неотложоност и спешност, смята още проф. Петко Салчев.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg