Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да работим за музиката, а не за себе си

БНР Новини
На снимката отляво надясно седнали: Яница Брънзелова, Георги Еленков, Мануела Манчева, проф. Мирослав Попсавов, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Прави: Димана Тодорова и Мартин Антонов
Снимка: Кирчо Стоичков

Преподавател и приятел едновременно, Учител, който умее да внушава естетика, чувство на баланс и красота, без да отнема правото на избор на своите студенти. Той не ги вкарва в матрица, защото, както те казват - еталонът е необходим, но не трябва да бъде етикет.
Много са реализиралите се възпитаници на Мирослав Попсавов, професор по хорово дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Част от тях работят извън пределите на България, а останалите са приели голямото предизвикателство да творят в родната действителност.
Как се изграждат таланти и личности в трудната професия хоров диригент, разказва в предаването проф. Попсавов, който е с богата практика като ръководител на еднородни и смесени певчески състави; записал е значителен брой компактдискове с български и чуждестранни звукозаписни компании, излъчвани в световните медии. Водил е семинари и има славата на известен специалист в областта на сакралната музика. Завършил е Духовната академия в София, след което се дипломира и в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по хорово дирижиране на проф. Васил Арнаудов.
Срещите с него винаги отключват много въпроси, а отговорите им са някъде там, скрити в думите. Притежава удивително чувство за хумор, което в съчетание със задълбочените му познания привлича като магнит младите хора.
Ще усетите всичко това в разговора, в който участват и практикуващите млади диригенти Георги Еленков, Димитър Стоянов и д-р Мария Вълчанова-Любенова. Сред тях е и Яница Брънзелова, студентка в Музикалната академия в класа по хорово дирижиране на проф. Мирослав Попсавов.
Със сигурност ще се насладите на прекрасна ортодоксална музика от различни епохи под диригентството на нашия гост. Композиторите са Сергей Рахманинов, Павел Чесноков, Александър Касталски и Георги Арнаудов, а изпълнители - Софийският ортодоксален хор и Софийският катедрален хор при храм „Света Неделя“. В едно от песнопенията звучи и завладяващият глас на големия български бас Никола Гюзелев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05