Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

210 години от рождението на Ханс Кристиан Андерсен: „Дивите лебеди”

БНР Новини
Паметникът на писателя и грозното патенце в Сентръл парк в Ню Йорк.

Андерсен е роден на 2 април 1805 година в Оденсе, Дания. Семейството му, макар и скромно, живее със самочувствието на благородна фамилия, тъй като бащата смятал, че предците му са имали високо обществено положение. Ханс Кристиан дори бил убеден, че истинският му баща е крал Кристиан VIII. На 33 години писателят изведнъж получава щедра кралска стипендия, което според него е безспорно доказателство, че е прав. Бащата на Ханс умира рано. Той прекъсва ученето, което не му е било особено любимо, и четиринадесетгодишен заминава за Копенхаген, за да търси работа като актьор. Има хубав сопранов глас и е приет в Кралския театър. Но когато с възрастта гласът му се променя, Андерсен е освободен от трупата. Разделяйки се с актьорската професия Андерсен смело стъпва на писателското поприще. „Призрак в гроба на Палнаток” е първият негов публикуван разказ. Най-старото произведение на Андерсен обаче е приказката „Лоената свещ”. Ръкописът е открит случайно в края на 2012 г. Освен разкази и приказки Андерсен пише и романи, и пътеписи.

В началото на 1835 г. се появява „Импровизатор”, първият роман на Андерсен. Той има успех и материалните затруднения на твореца приключват. В годините 1840-1841 Ханс пътува в Германия, Италия, Малта, Гърция и стига до Цариград. Връща се с кораб през Черно море и Дунав. Преживяното е разказано в „Базар на поета” - може би най-добрият му пътепис. Андерсен прави опити и в драматургията, но без особен успех. Популярността му расте и едва навършил 35 години той вече е известен в цяла Европа. В Англия е посрещнат триумфално. Запознава се с Чарлс Дикенс. Според дъщерята на Дикенс, Андерсен е крайно досаден. Въпреки намеците, че е време да си върви, той им гостува пет седмици.

Първото издание на български език е „Исторически разказ за първобитний „Славей” и китайский император”, издадено в Добрич през 1893 г. Преводът е на Борис Балкански. В тия години творчеството на Андерсен се превежда предимно от руски. Това, както и възрожденската традиция за адаптиране на сюжетите към българската действителност, обясняват някои любопитни заглавия: „Глупавий Иванчо”, „Безобразното пате” („Грозното пате”), „Сънчо-Дремчо” („Оле Затвори очички”), „Мълък Колю и Голям Колю”, („Малък Клаус и Голям Клаус”), „Оле-Люке” („Оле Затвори очички”), „Кутренка” („Палечка”), „Сънчец” („Оле Затвори очички”), „Летящият ковчег” („Хвърчащият куфар”), „Грозната птица” („Грозното патенце”).

Писателят умира на 4 август 1875 г. Сам подбира музиката за погребението си още при първите симптоми на нелечимата му болест, като настоява „ритъмът да бъде подходящ за малки крачета, защото в кортежа ще има много деца”.

От 1967 г. на рождения ден на Андерсен, 2 април, се чества Международният ден на детската книга.

събота, 21 март от 7.15 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00