Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страдате от „пролетна умора” - вижте начина си на живот

Дълго жадуваме първите по-дълги и светли пролетни дни, но когато те най-сетне настъпят, част от нас изпадат в онова състояние на духа и тялото, което наричаме „пролетна умора”. Събуждаме се трудно и без енергия, страдаме от понижен тонус, а и настроение. Често ставаме жертва на инфекциозни или на хроничните си заболявания.

Причините за това състояние са комплексни, но се свеждат до едно - не водим здравословен начин на живот, е категоричен микробиолога от Александровска болница, д-р Александър Колевски. И дава проста рецепта срещу умората, вирусите, затлъстяването и ред други негативни ефекти и състояния на организма, които ни застигат, и на които обръщаме внимание едва в началото на новия сезон - движение, например ходене пеша (но поне 5 км на ден) или активен спорт и балансиран хранителен режим. Лекарство и профилактика, които са уж добре известни. В прилагането на които обаче продължаваме да грешим.
1 грам дневно витамин С е достатъчен за силна имунопрофилактика, казва д-р Колевски и препоръчва също допълнителен прием на трудния за синтез през зимата витамин Д, но след изследване за евентуален дефицит. Към „златните правила” на балансирано хранене добавя също ядките, зелени плодове и зеленчуци - безценен източник на микроелементи и дава пример със собствения си хранителен режим. Не защото има претенцията да разбира от диетика, а защото никога не е изпитвал пролетна умора и не боледува.

Как да избегнем пролетната умора? Какво да направим, за да подкрепим имунната система и да не допуснем депресивни състояния? - чуйте микробиолога д-р Александър Колевски и психиатъра Веселин Герев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50