Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът в Пловдив отложи делото за радикален ислям заради искане на теологична експертиза

| обновено на 07.04.15 в 15:48
Снимка: БГНЕС

Заради нови искания за теологична експертиза, справка от Главното мюфтийство и разпит на свидетел, Пловдивският апелативен съд отложи заседанието по делото за радикален ислям, по което Ахмед Муса Ахмед и още 12 имами и религиозни водачи обжалват наложените им наказания от Пазарджишкия окръжен съд.

Ахмед Муса Ахмед е единственият с ефективна присъда от една година за разпространение на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация. Повечето от останалите подсъдими са с наложени глоби. За другия подсъдим по делото - Саит Мулту, магистратите определиха присъда от 1 година условно и 3 хиляди лева глоба. Абдулах Салих е с 10 месеца условна присъда и глоба в същия размер. Останалите 10 подсъдими са само с парични санкции. В жалбите на всички има оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост и искат наказанията им да отпаднат. От своя страна прокуратурата настоява наложените глоби да се увеличат до максималния размер.

Съдебното заседание във вторник започна с изслушването на проф. Йордан Пеев, водещ арабист, който в момента е пенсионер и хоноруван преподавател в Софийския университет, както и в други европейски висши учебни заведения. Неговата експертиза е относно съдържанието на иззетата от подсъдимите религиозна литература и брошури. Тя беше назначена след настояване на адвокатите, заради несъгласие с предишните експертизи, както и с преводите. Защитата днес се опита да оспори избирането на проф. Пеев за вещо лице, като заяви, че той не е безпристрастен, защото е участвал с коментар в телевизионно предаване след акцията на ДАНС през ноември, когато бяха задържани ислямисти в Пазарджик, Асеновград и Пловдив. Магистратите обаче бяха категорични, че няма да го отзоват като вещо лице.

Тези книги са опасни с това, че разпространяването им сред мюсюлманите ги насочва към действия, които противоречат на Конституцията. Не става въпрос за забранена литература. Тук става въпрос за литература, която внушава, че немюсюлманите, били те християни или юдеи, не заслужават приятелството на мюсюлманите и води до последствия, които ги виждаме - "Ислямска държава" и други
, даде своето обяснение за текстовете в иззетите книги проф. Йордан Пеев.

Адвокат Ина Лулчева, която защитава интересите на осъдения за разпространяване на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация Ахмед Муса Ахмед, както и на още няколко от подсъдимите, каза, че от това, че у тях са открити книги не означава, че става въпрос за проповядване на идеология.

По делото не са приложени проповеди на подсъдимите, които да установяват, че те разпространяват тази идеология. Избирането на пет книги от библиотеката на някого и повдигането на обвинение въз основа на това, ние намираме за изключително опасно, защото предполагам, че у всеки четящ човек може да бъде намерена литература, съдържаща идеология, която той не споделя, но е необходимо да я познава, за да може да я опровергава или да прецени своето отношение към нея, аргументира се Лулчева.

След тричасово изслушване на проф. Пеев и многобройни въпроси от страна на защитата, съдът допусна експертизата му. Делото продължава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.