Министър-председателят на Турция Ахмед Давутоглу излезе с декларация по повод наближаващата 100-годишнина от кланетата над арменците в Османската империя, в която призова за „излекуване на раните“ и възстановяване на „човешките отношения“ между турския и арменския народ.
Споделяме болката на внуците и децата на османските арменци, които загубиха живота си по време на депортациите през 1915-а година, заяви Давутоглу. Той отхвърли още веднъж определянето на събитията като геноцид, като отбеляза, че поставянето на отговорността единствено върху турската нация е юридически и морално проблематично.
В Истанбул за пръв път официално ще се състои възпоменателно тържество за загиналите арменци през 1915-а г. Това ще стане на религиозна служба в Арменската патриаршия. На нея се очаква да присъства и представител на турското правителство.
По инициатива на гражданската организация “Дур бе” съвместно с фондацията на името на убития интелектуалец от арменски произход Хрант Динк се предвижда да се проведат редица възпоменателни инициативи, за които са пристигнали и гости от Армения. Граждански организации призоваха официалните институции да се обърнат с лице към събитията отпреди 100 години и публично да признаят за масовите убийства на арменци в османската империя.
Турция официално отхвърля твърденията за извършване на геноцид и настоява, че броят на убитите е силно преувеличен, както и че те са били жертва на гражданска война и бунтове, при които са загинали около 500 хиляди арменци и толкова турци.
Но заедно с това скърби за загиналите арменци и техните родственици.
Сега в Турция внимателно се очаква изявлението на американския президент Барак Обама във връзка с годишнината. Досега Барак Обама не използва термина геноцид, а нарича събитията голямата трагедия. Въпросът е дали Барак Обама след няколко дни ще повтори папата, който наскоро окачестви събитията като геноцид.
В същото време благодарение на това, че в последно време в Турция се говори по-открито за трагичните събития в сравнение с преди, огласяват се архивите, много арменци, между които са известни актьори, музиканти свободно посещават Турция и родните места на дедите си, които са били прокудени преди 100 години.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Случаят Йов", книгата на френския философ Рене Жирар в превод на Тони Николов, ще бъде представена тази вечер ( 30 януари) в Книжен център "Гринуич" от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg