Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брачният договор – предизвикателство и реалност

БНР Новини
Адвокат Захари Генов, нотариус Камен Каменов и Анелия Торошанова (отляво надясно) в студиото на „Законът и Темида“. Честит рожден ден на консултанта на предаването нотариус Камен Каменов.
Снимка: Емил Николов

С новия Семеен кодекс от 2009 година се регламентира сключването на брачен договор, както по време, така и преди брака. Въпреки, че съществува като институт вече няколко години, по отношение на него все още битуват някои заблуди и неясноти – заяви нотариус Камен Каменов и започна с уточнението, че понятието „предбрачен договор“ не съществува. Законодателят предвижда три режима, които уреждат имуществените отношения между съпрузите: законов режим на общност; законов режим на разделност и договорен режим, именно чрез брачен договор. Специфичното при него е, че съпрузите могат да уредят имуществените си отношения за вече придобита собственост. Те могат да останат лична собственост, да бъдат прехвърлени от единия член на семейството на друг, да бъде учредена и обикновена съсобственост, но не и да станат съпружеска имуществена общност.
Брачният договор регламентира също степента на свобода, при която единият от съпрузите може да се разпорежда със собствено, или придобито по време на брака имущество, съдбата на тази собственост след развод, както и евентуалната издръжка, дължима един другиму, при прекратяване на брака. Уговорките могат да засегнат личното участие в издръжката на семейството и децата, както и ред други имуществени отношения.
Брачният договор, обаче не регулира неимуществени отношения, независимо от популярната представа за това. Тук попадат родителските права и личните грижи за децата, поведението между членовете на семейството и всички екзотични идеи, които биха могли да ни хрумнат в това отношение. Този тип договори могат да бъдат променяни по всяко време на съпружеския живот, стига да има взаимно съгласие, както и да бъдат прекратени.
Повече за възможностите и ограниченията, научаваме от нотариус Камен Каменов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46