Гостите ни в студиото Бранислав Бранков и Илиян Лазаров са запалени планинари, които са открили един по-особен вид очарование на времето сред природата. И двамата са специалисти по новата мания сред младите хора – планинското бягане. Категорични са, че то зарежда по неповторим начин, спомага за добра спортна форма и ни прави по-чувствителни към красотите, които ни заобикалят.
В планината всичко е естествено и истинско. Хубавото време и природата зареждат. И всичко това води до пристрастяване – казват с усмивка двамата.
Бранислав е експерт по организирането на състезания и отбелязва, че за подобен тип надпревара най-важното е да бъде обезопасена.
Илиян е стигнал в любовта си към планината до там, че дори е създал и разработил сайт в помощ на любителите на планинското бягане runbg.net
На 6-и юни заедно те ще съдействат на десетките участници в бягане към хижа Козя стена със състезателен и благотворителен характер по две трасета. Инициативата е част от благотворителната кампания “Професия ХИЖАР”, чиито цели са да бъде осигурена повече публичност около трудностите при стопанисването на планинските хижи в България и да се съберат пари за монтирането на електросистема от независими енергийни източници на х. Козя стена.
Състезанието е отворено за всички, без значение дали участниците бягат от скоро или вече имат опит. Дългото трасе е подбрано така, че да представлява добро предизвикателство за по-опитните, а бегачите с по-малко опит могат да изминат късото трасе до х. Козя стена и по желание да останат да пренощуват на хижата. Късият маршрут е отворен и за най-малките участници, които ще могат да участват, водени от планински водач.
Чуйте повече за планинското бягане от разговора на Мариана Гомилева с Бранислав Бранков и Илиян Лазаров.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg