Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За политическата корупция, промиването на мозъци и внуците на Бай Ганьо

БНР Новини
Едвин Сугарев
Снимка: БГНЕС

Новата публицистична книга на Едвин Сугарев „Аферата КТБ“ разследва истината за една от най-големите, а може би и най-голяма банкова афера в България. С факти и документи, цитирайки имена и данни, Сугарев проследява процеса на фалита на Корпоративна търговска банка, като стига до извода, че тя е съзнателно убита и хвърлена на пира на лешоядите. А те, както е известно, са грабливи птици. И не се гнусят от мършата. Ето какво пише още той: Няма бели души при казуса КТБ. Всички са черни или поне сиви, всички са набъркани в защитата на един или друг клон на олигархичните структури – на тези задкулисни призраци с бели якички, които съвсем доскоро управляваха България. Това омесване потриса, то е омерзително и отблъскващо – защото за да се живее човешки, трябва да има надеждни критерии, по които да можем да разделим доброто от злото. В случая те са заличени – от внуците и правнуците на Бай Ганьо. Когато се окаже, че институциите в една държава са само пипалца на октопода, изсмукващ нейните ресурси, хората просто обръщат гръб и се разбягват. Затова е насъщно да прочетем досиетата КТБ, насъщно е да прочетем тайните досиета на случващия се пред очите ни преход към демокрация. И нека отново припомня думите на президента Плевнелиев – ако успеем в този си прочит, преходът ще приключи. Ако не успеем, ще продължи още дълго – и вероятно ще завърши с катастрофа.
И както допълва Сугарев от гърба на книгата – трябва внимателно „да разчетем и запомним“ тази книга, „за да не се стовари като внезапен ураган върху нашето бъдеще“. Представянето й е утре от 18 часа на мястото на бившия Мавзолей.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05