Вербие е малко градче в южния швейцарски кантон Вале. Известен ски курорт, там през зимата се събират почитателите на снежните спортове, а през лятото е време за класическите „спортове“ – един престижен фестивал, събиращ в своята програма само истински звезди от света на голямата музика.
В „Рецитал“ на 14 юни от 23 часа по програма „Христо Ботев“ ще бъдем сред публиката на този фестивал. С концерт на виолончелиста Ищван Вардай и пианиста Жулиен Квентен, състоял се в църквата на Вербие на 26 юли 2014 година.
Виолончелистът Ищван Вардай е роден през 1985 г. в Печ – Унгария. Едва 12-годишен е приет в класа „Забележителни таланти“ на проф. Ласло Мезо в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. Завършва през 2004 година. От следващата 2005 г. продължава обучението си в Музикалната академия на Виена при професор Райнхард Лацко. Участва в майсторски класове на Международния фестивал в Сантандер при професорите Наталия Гутман, Гидон Кремер, Юри Башмет, Андраш Шиф, Захар Брон, Владимир Ашкенази и други. Участвал е в Международните фестивали за виолончелисти в Хершинг и Мюнхен през 2007 година. През същата година прави концертен тур в 12 унгарски града. Гастролирал е в Русия, Великобритания, Чехия, Австрия, Италия, Германия, Япония, Холандия.
Като солист се е изявявал заедно с филхармонията на Панония, оркестър Данубия, Австро-унгарски камерен оркестър, Националния филхармоничен оркестър на Великобритания. Ищван Вардай е участвал в няколко конкурса. През 1996 година печели първа награда в унгарския национален конкурс за виолончелисти „Фрис Антал“. През 2000, 2003 и 2004 година получава първи награди в Международния челов конкурс „Давид Попер“. През 2005 г. получава специалната награда на издателството „Беренрайтер“ в конкурса на ARD в Мюнхен. През 2007 година е удостоен с първа награда и специален приз на благотворителния фонд Чайковски на XIII международен конкурс Пьотр Илич Чайковски в Москва.
През 2009 година излиза първия му компактдиск. Той включва музика на Елгар, Прокофиев и Яначек.
През 2014 година печели Първа награда на най-престижния конкурс на Германия – ARD, а „Дейли нюз“ – Унгария го определя за най-добрия челист на света. Ищван Вардай разполага с два инструмента – единият е съвременно чело, а другият старинен – изработен през 1763 година.
Френският пианист Жулиен Квентен е роден в Париж през 1974 година. Започва професионалното си музикално обучение в Женевската консерватория, а през 2002 година получава артистичната си диплома от Университета в Индиана САЩ като ученик на Емил Наумов. В подготовката му за сцена заслуга има и унгареца Дьорд Шандор.
В официалния сайт на пианиста четем, че той е чувствителен музикант с много зрелост и персоналитет. Отбелязва се дълбочината и чистотата на звука в комбинация с безгрешна техника. Концертирал е в „Карнеги хол“ в Ню Йорк, „Концертгебау“ в Амстердам, „Уигмор хол“ в Лондон, „Концертхаус“ във Виена, „Гевандхаус“ в Лайпциг в ред швейцарски градове, на Бетовеновия фестивал в Бон, също в Дрезден, Монпелие... Свирил е и в Близкия Изток, Канада и Япония. Изявява се и като клавесинист. В момента живее в Берлин.
В „Рецитал“ ще звучи музика от Йоханес Брамс, Игор Стравински, Пьотр Илич Чайковски и Мстислав Ростропович.
14 юни, от 23 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg