Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Със собствен звуков печат” – квартет „Казалс” в „Рецитал” на 21 юни от 23 часа по програма „Христо Ботев”

БНР Новини
Снимка: cuartetocasals.com

Квартет „Казалс” е познат на българската публика. Преди около година той се представи с голям успех в зала „България” в София, а в неделната вечер в „Рецитал” по програма „Христо Ботев” ще го чуем със запис от концерт, състоял се на 15 юли 2014 г. на фестивала „Щириарте” в австрийския град Грац.
Квартет „Казалс” е основан във Висшето училище за музика „Кралица София” в Мадрид през 1997 година. Наречен е на известния испански виолончелист и диригент Пабло Казалс. В ансамбъла участват Вера Мартинес - Мехнер и Абел Томас, (цигулки), Джонатан Браун (виола) и Арнау Томас (виолончело), като понякога изпълнителите на първа и втора цигулка разменят ролите си, което е рядкост при квартетите. Ансамбълът бързо печели одобрението на критиците и е отличен с много награди на международни конкурси, сред които първа награда от конкурса в Лондон през 2000 г. и първа награда от Международния конкурс за струнни квартети „Йоханес Брамс”, Хамбург, през 2002 г. Ансамбълът концертира на най-големите световни сцени като „Карнеги хол“, „Уигмор хол”, Берлинската филхармония, „Музикферайн” във  Виена… Имат изключително наситена концертна дейност в Испания, Полша, Германия, Австрия, Франция, Италия и Люксембург.
Квартет „Казалс” има значителна дискография за фирмата „Хармония мунди” с широк репертоар – от малко известни испански композитори като Ариага и Толдра, през виенските класици Хайдн и Моцарт, романтиците Шуберт и Брамс, до композиторите на 20-ти век Барток, Куртаг и Лигети. “Собствен звуков печат” възкликва „Ню Йорк таймс”, описващ характерната за квартет „Казалс” музикална изразност. Престижната награда от Borletti - Buitoni Trust в Лондон позволява на четиримата музиканти да се снабдят с майсторски лъкове от епохата на Барока и Класиката, които използват за изпълнение на музика от Пърсел до Шуберт и им позволяват да прецизират в детайли различните музикални стилове. В допълнение, квартетът е силно повлиян от работата си със съвременни композитори, особено с Дьорд Куртаг и осъществява световните премиери на много творби от водещи испански композитори.
В знак на признание за състава, който има позицията на първия испански струнен квартет с международно значение, квартет „Казалс” е удостоен с отличието „Испанска национална награда за музика”. Квартетът е придружавал Краля на Испания на дипломатически посещения, при които е свирил на изключителна колекция от инструменти „Страдивариус” от Кралския дворец в Мадрид.
Записите на Квартет „Казалс” често се излъчват по телевизия и радио в цяла Европа и Северна Америка. Съставът репетира във Висшето училище по музика на Каталуния в Барселона, където живеят и преподават музикантите от групата.
От тази година на световния музикален пазар започва разпространението на интеграл на квартетите на Франц Шуберт, записани на DVD по време на концерти на квартет „Казалс” в Барселона.
В „Рецитал” ще звучат квартети от Волфганг Амадеус Моцарт и Франц Шуберт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37