Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хоровото изкуство има бъдеще

БНР Новини
Мануела Манчева и Славил Димитров в студиото на „Кантате, юбилате“.
Снимка: личен архив на Мануела Манчева

На 23 юни т.г. след проведен конкурс за диригент на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, авторитетното жури обяви своя избор в лицето на Славил Димитров. Той ще работи в екип с хормайстора София Бърдарска, одобрена в същото състезание, на което се явиха общо четиринадесет души – десет за поста диригент на капелата и четири за неин хормайстор.
Славил Димитров е пианист, композитор и диригент, създател на камерния хор „Симеонис“, който има вече близо десетгодишна история и завоювани награди от международни фестивали и конкурси. Той е с богата диригентска практика в областта на хоровото, симфонично и оперно изкуство и с доказан авторитет. Завършил е експерименталния клас по композиция към консерваторията в Одеса при проф. Георгий Успенски, а след това и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с две специалности – „Хорово дирижиране“ (1995 г.) при проф. Крум Максимов и „Оперно и оркестрово дирижиране“ (1998 г.) при проф. д-р Иван Бакалов и проф. Иван Вульпе.
Ръководил е известни състави като Академичен хор „Ангел Манолов“, Ансамбъл за народни песни и танци „Шумен“, Държавна филхармония – Шумен, Оперно-филхармонично дружество – Русе, Държавна опера – Измир и други; често е канен за гост-диригент на симфонични оркестри в различни градове на страната и в чужбина. В момента е главен диригент на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново.
Славил Димитров поема новия пост с голямо вълнение, отговорност и респект към епохалните музиканти, ръководили Българската хорова капела досега. В разговора, излъчен в специализираното предаване за хорово изкуство „Кантате, юбилате“ на първи юли, той изтъква имената на Георги Робев, Крикор Четинян, Методи Матакиев, Димитър Русков и Светослав Обретенов, градили имиджа на състава в неговата седемдесетгодишна история.
Има ли доверие между хора и диригента, нещата вървят – доверие, обич, любов… и няма как да има лош резултат – казва още Славил.
Предстои му много работа, за да реализира своята концепция, в която е заложил реални неща.
Най-лесно мога да реализирам идеите за въвеждане на концертни цикли и в капелата. Основно ще започнем с абонаментния цикъл „Именити православни композитори“ – четири концерта. Много искам да направим Детски филхармоничен хор и след две години да го чуем. Хорът трябва да е в много тясна връзка с оркестъра, той е филхармоничен хор. Ще засилим и контактите с висшите и средни музикални училища и тези по изкуствата. Ще се опитаме с капелата и филхармонията да правим това, което очакват хората от нас, да проявяваме с всеки свой концерт нашата професионална съвест, каквато всеки един от нас трябва да има.
Известно е, че работата с професионални певци е по-трудна, отколкото с любители, но когато има кой да запали интереса им – резултатите са невероятни. Дано това се случи през новия музикален сезон с Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ под диригентството на Славил Димитров. Дано отново сме свидетели на пълни концертни зали.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05