Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грабвайте палатките!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как да превърнем отпуската в празник за духа и да поемем на път с всичко, което ни е необходимо за една истински свободна почивка? Отговорът е лесен – като отидем на къмпинг или се качим на колела.
Къмпингуването с палатка, кемпер или каравана е от онези отдавна забравени мечти с добра традиция, които, покрай трудностите на перманентната криза, бяхме позабравили. Но, ето че жаждата за простор и природа, както и отличните условия за къмпинг туризъм в Южната съседка накараха мнозина отново да събират свой подвижен дом.

Владимир Ралчев.   Снимка: Елисавета КоюмджиеваМного хора имат предубеждения към къмпингуването. Мислят, че това е вид евтин туризъм, или че не е за тях, защото неудобствата са твърде много. Но истината е, че къмпинга е модерен, а може да бъде и доста луксозен. Той е начин да прекараш свободното си време по един свободен начин, без да си ограничен в пространството между четири стени, обяснява Владимир Ралчев, съсобственик на един от големите магазини за къмпинг оборудване, чиито сайт отделя особено внимание на изкуството да бъдеш къмпингар.
С палатка или кемпер, човек може да организира всеки един уикенд, без това да го ангажира с особена предварителна подготовка, продължава Владимир, но и предупреждава, че инвестицията не е малка, ако на нея се гледа само като на моментен разход. Реалистичният минимален бюджет, за да започне едно четиричленно семейство своето къмпинг-приключение е около 1000-1500 лева. Добрите новини са, че в България има добро предлагане на качествено и надеждно оборудване, а и винаги можем да започнем с нещо взето назаем, или втора употреба, поне докато се убедим, че това е за нас. Съветът на Влади е да предпочетем това, пред евтините модели палатки и чували, защото лесно могат да ни накарат да не харесаме този вид туризъм и да пропуснем много. Как да планираме, откъде да започнем, какви са любопитните и иновативни продукти за начинаещи и напреднали? На къмпинг – къде, защо и кога?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37
Никола Тулечки

Никола Тулечки: Ако нещо се вижда с очи, не означава, че е истина и факт

Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..

публикувано на 05.05.25 в 08:50