Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дневникът на един луд” от Николай Василиевич Гогол – 19 юли, от 16 часа

БНР Новини

Моноспектакъл на Николай Урумов.
Постановка: Лилия Абаджиева.


И животът, и произведенията на Николай Василиевич Гогол са пропити с мистика; дори черепът на писателя изчезва по мистериозен начин.
Например изкуствоведът Александър Воронски написал книга за Гогол. Ръкописът обаче най-мистериозно изчезнал от заключения му кабинетът. Той обявил награда от 500 рубли на човека, който открие готовата за печат книга. Тя обаче най-неочаквано била открита в съседно учреждение. Донесъл я на Воронски самият директор.
Предвиждало се ръкописът да бъде публикуван за 125-годишнината от рождението на Гогол. Но и съдбата на книгата, и съдбата на автора се оказали трагични. На 1 декември 1934 година бил убит Сергей Киров и в суматохата около смъртта му този път изчезнали от печатницата разпечатките на книгата. След три години Воронски бил арестуван и разстрелян… Едва ли Воронски е убит заради Гогол, но Тургенев, който нарекъл Гогол велик писател бил заточен на село.
Мистично, в известен смисъл, е и погребението на великия писател. Ковчегът му бил носен на ръце осем версти през дълбокия сняг. Изпратили го хора от всички съсловия в Руската империя. Русия не познавала такова погребение. Царският режим бил погребал безшумно Пушкин, незабелязано бил погребан и Лермонтов. Гогол обаче Русия изпратила царски.

Цитати:
Колкото по-дълго и внимателно гледаме една смешна история, толкова по-тъжна става тя.

Винаги мисли кое е ползотворно, а не кое е красиво. Красотата ще дойде от самосебе си.

Каквото и да се говори, тялото зависи от душата.

Човекът, който обработва земята заслужава повече уважение от всеки друг.

Ние имаме прекрасната дарба да правим всичко незначително.

Руският човек има един непримирим, опасен враг, без който щеше да бъде исполин. Този враг е мързелът.

Колкото по-дълго и внимателно гледаме една смешна история, толкова по-тъжна става тя.

Страхът е по-прилепчив и от чумата.

Безкрайни, като песъчинките край морето, са човешките копнежи.

Колкото и глупави да са думите на глупака, понякога те са достатъчни да объркат интелигентен човек.

Нищо не носи по-голямо удоволствие от това да живееш в самота, да се наслаждаваш на природата и от време на време да четеш някоя книга.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02