Приоритет към експониране на археологическото наследство и запазване на дървесната растителност. Това предвижда изготвеният подробен устройствен план на централната градска част на столицата.
Главният архитект на София Петър Диков (който ще бъде гост тази събота в предаването „Очите на четвъртата власт по Радио София) заяви, че в момента планът е внесен за разглеждане от СОС, като той очаква на следващата сесия, на 23 юли, да бъде одобрен.
По изготвянето на ПУП на централната градска част на София се работи повече от 10 г. Сегашният му окончателен вариант е направен след четири обществени обсъждания и редица консултации със специалисти.
Гл. арх. на СО Петър Диков уточни, че този план е доста консервативен по отношение на намеси и припомни, че в центъра се случиха не добри намеси през последните 20 години и то защото се правеха „на парче“. С този план прекъсваме тази практика.
В плана за регулация и застрояване се залага да се експонира археологическия комплекс в центъра на града, в близост до Ларгото,с площадното пространство около храма „Св.Неделя“, където вече започнаха археологически проучвания. Предвижда се да бъде възстановен и Сердикийският амфитеатър, намиращ се в района между улиците "Будапеща", "Московска" и бул. "Дондуков", под Гьоте институт и изоставената сграда на НЕК, допълни гл.арх. Петър Диков:
Границите на ПУП, който е определен на Зона А север и Зона А юг, са по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" с Орлов мост, бул. "Руски", след това южно по улиците "Аксаков" и "Алабин", бул. "Гурко" и "Мария Луиза", заедно с църквата „Св.Неделя“, като северната граница е по бул. "Дондуков", а източната е по ул. "Кракра", където попада и бул. "Заимов", за да се ограничи обхватът към бул. "Васил Левски" и ул. "Шипка", където отново се връща към бул. "Евлоги и Христо Георгиеви".
Чуйте репортажа на Златина Йовкова с подробности по темата.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg